top of page

Šestinedělí, zapomenutá svátost

Šestinedělí je velmi náročné období, kdy se tělo maminky zotavuje po porodu, ale i po celém těhotenství. Rozdělujeme ho na rané a pozdní.

Rané šestinedělí začíná porodem dítěte a končí prvním týdnem po porodu. Tady se odehrává nejvíce tělesných změn po porodu. Zavinuje se děloha, po porodu se nachází zhruba dva prsty pod pupkem, za tři dny je ještě hmatná, do desátého dne po porodu je už zavinutá v malé pánvi. Právě kojení díky hormonu oxytocinu napomáhá rychlejšímu zavinování dělohy a minimalizuje krevní ztráty po porodu, čímž snižuje vznik anémie (chudokrevnosti). Prvních několik dní po porodu si po každém kojení dojděte do sprchy, během kojení budete totiž pravděpodobně více krvácet. První týden po porodu odchází hodně tmavě červené krve, podobně jako během silnější menstruace. Je důležité často se sprchovat a pokud jste byly šité, pečovat o porodní poranění. Stehy se většinou do týdne až deseti dní vstřebají, nebo vypadají, ale je důležité ránu udržovat v čistotě a také větrat. Vložky měníme vždy po použití toalety a důkladně si umyjeme ruce vždy, než začneme kojit. Mohly bychom jinak některé bakterie přenést na bradavky a ty potom způsobují záněty, obzvlášť pokud jsou bradavky odřené nebo poraněné. Na vložku můžeme dvakrát za den nakapat šest kapek levandule, jako prevenci před infekcí. Levandule má totiž antispetické a hojivé účinky. Nepoužíváme ji ale tam, kde byly během porodu větší krevní ztráty, protože snižuje tlak. Je také důležité použít opravdu kvalitní éterický olej, nejlépe v bio kvalitě. Já používám ty od ellinoru. Po týdnu se krvácení zmírňuje a můžete zaznamenat přítomnost tkání na vložkách. Odborně se nazývají lochia v latině, nebo česky očistky. Jedná se o odumřelou tkáň, která se odlučuje z místa v děloze, kde byla během těhotenství přirostlá placenta. Kolem třetího týdne po porodu už odcházejí jen bílé hleny a špinění. Očistky by neměly zapáchat, takže v případě že zapáchat začnou, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Někdy se totiž průběh šestinedělí může zkomplikovat, děloha se v místě odloučení placenty zanítí a potom je včasné léčení pro vaše zdraví velmi důležité.

Mezi kardiovaskulární změny po porodu patří také snížení tepové frekvence srdce. Současně se snižuje objem krevní plazmy. Protože v těhotenství dochází k hemodiluci (mírné naředění krevních elementů), po porodu naopak máme přechodně více krvinek i krevních destiček. Proto je rané šestinedělí primárně tzv. protrombofilní stav. To znamená, že je zde větší riziko vzniku tromboembolické nemoci. Z toho důvodu se po operativním porodu, kdy žena je 24h na lůžku bez pohybu, aplikují preventivně léky proti srážení krve. Pokud je žena po spontánním porodu, doporučuji vstávat za šest, až osm hodin po porodu. Může jít jen o krátkou cestu do sprchy a zpět. Jde o to rozproudit krevní oběh, aby se netvořily krevní sraženiny. Je důležité také hodně pít a samozřejmě odpočívat.

Během dvou dnů po porodu se také snižuje glomerulární filtrace, a to až o šedesát navýšených procent během těhotenství. Můžete častěji chodit na toaletu i pár dní po porodu, stejně jako v těhotenství, protože máme namáhané pánevní dno a chvíli většině z nás trvá, než se funkce ledvin vrátí do normálu.

Díky odloučení placenty klesá hladina progesteronu v krvi, což se typicky projevuje nejčastěji kolem třetího dne po porodu plačtivostí a smutkem, nebo-li poporodní blues. Tento stav je zcela fyziologický a přechodný, do týdne většinou odezní. Pokud ale po týdnu, dvou, přetrvává špatná nálada, přidá se nechutenství, deprese, nespavost a úzkost, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Může se také jednat o skutečnou poporodní depresi a tu je třeba přeléčit. Touto nemocí trpí po porodu mnoho žen (záměrně zde neuvádím statistiku) a naštěstí už o ní veřejně promluvily i známé osobnosti, které tato nemoc postihla. Dnes už poporodní deprese není tabu, takže pokud u sebe objevíte příznaky, nebo si jen nebudete jistá, neodkládejte návštěvu lékaře. Včasná léčba je tady také zásadní.

Rané šestinedělí je zkrátka obdobím dynamických změn a je dobré dopředu počítat s tím, že tělu chvíli trvá, než se po těhotenství i porodu vrátí do původní kondice.

Pozdní šestinedělí je období od týdne do šesti týdnů po porodu. Tady je důležité především nadále co nejvíce odpočívat. Nejdynamičtější změny má tělo za sebou, ale stále ještě je žena oslabená a riziko nejrůznějších infekcí je vysoké. Dříve ženy striktně odpočívaly celých šest neděl, to období našim předkům bylo svaté. Rčení, že dříve ženy porodily na poli, bylo možná v některých případech pravdivé, ale rozhodně potom žena nepokračovala v práci. Šestinedělka poté ulehla v posteli, v mnoha světnicích se postel oddělovala zástěnou, aby žena byla izolovaná a v klidu. Myslím, že jako protiinfekční opatření to bylo skvělé a naši předkové věděli, co dělají. Novopečená maminka potom jen ležela, pospávala, kojila. Staraly se o ní buď ženy z rodiny, nebo jiné blízké ženy z komunity. Pokud žena neměla matku, tety a jiné rodinné příslušníky nablízku, pečovaly o ní ženy z vesnice, které se střídaly ve vaření, pečení i úklidu. Bylo to tak samozřejmé, že si ženy v této náročné době poskytly pomoc, že pořád nerozumím tomu, proč to dnes v naší společnosti tolik chybí. V generaci našich praprarodičů to ještě bylo v pořádku, ale prababička to už babičce patrně nepředala. Příčinou asi bude první a druhá světová válka, kdy vymřelo mnoho mužů a tím pádem došlo k depolarizaci. Ženy musely za muže převzít otěže a část mužské energie, která jim úplně nepatřila. A ruku v ruce s tím se začalo vytrácet plné ženství v naší společnosti.

Další ránu tradicím zasadil v našich zemích komunismus a kolektivizace. Ženám byly v půlroce odebírány děti do jeslí, takže dlouho nekojily a musely se rychle zařazovat do pracovního procesu. Nutno dodat, že kapitalismus v tomhle ohledu není o nic lepší. Další faktor je patrně i medicínský pokrok, kdy antibiotika vyřešila mnoho infekcí a ženy se tak přestaly ještě více šetřit.

V dnešní velmi uspěchané době je žena na lůžku možná pár dní a následně chvátá, aby byla výkonná jako dříve. Zpravidla si běžně nedopřejeme ani klid během menstruace, která trvá pár dní, natož celých šest týdnů. Jenomže následky, které si potom neseme, za to opravdu nestojí. Bohužel jen malé procento žen ví, že za mnoho problémů s pánevním dnem může právě nevyležené šestinedělí. Všechny ty operace kolem menopauzy by možná ani nemusely být, kdyby si naše maminky dopřály vyležet toto posvátné období. Proto vám radím, aby vy jste to udělali jinak. Dnes už jsme o něco moudřejší a můžeme se posouvat a měnit věci k lepšímu. Udělejme to pro sebe i pro naše dcery. Když ne šest neděl, tak alespoň tři týdny jen odpočívejte. Spěte kdykoli to jen trochu jde a nechte o sebe pečovat. Navařte si do mrazáku zásoby a vyčleňte z rodinného rozpočtu prostředky na to, abyste alespoň měsíc doma vůbec nevařili. Na úklid si někoho výjimečně najměte a nezdráhejte se požádat také svého muže. Vysvětlete mu proč a trvejte na tom, že po porodu budete několik týdnů ,,mimo běžný provoz".

Má první zkušenost byla taková, že jsem na sebe tehdy také hodně spěchala. I přestože můj porod byl velmi náročný, za několik dní jsem chtěla fungovat tak, jako dříve. Neobešlo se to za pár dní bez vyčerpání a uplakaných dní. Po druhém porodu jsem na sebe v porodnici byla o něco opatrnější. Ale doma jsem hned naskočila do své běžné rutiny, čímž se mi tělo odměnilo zánětem jizvy tři týdny po porodu. Tlak na výkon nám ženám nedělá dobře v žádné situaci, natož po porodu. To jsem tehdy ovšem ještě moc nevěděla a tak jsem opakovaně zkoušela limity svého mladého těla.

K poslednímu porodu jsem šla za několik let již vzdělanější a zkušená, navíc to byl nejnáročnější porodní příběh a tak jsem tři týdny ležet i musela, protože to jinak ani nešlo. Musela jsem tři týdny odležet v nemocnici a ještě k tomu byla vyhlášena chřipková epidemie. Takže skoro žádné návštěvy, jen mého muže za mnou pouštěly, protože náš poporodní průběh byl opravdu dramatický a ležela jsem tam asi nejdéle v historii. Každopádně tady jsem prožívala velké AHA momenty! Takový klid a ticho na pokojích i na chodbách, jaké jsem předtím nikde nezažila. Opravdu jsem mohla jen ležet, kojit, jíst a spát. Mé tělo se konečně mohlo v klidu zotavovat. A tady jsem pochopila, že šestinedělí v klidu je naprostý základ. Dodnes se mi vybavují ty klidné a láskyplné momenty, kdy jsem jen ležela a chovala si Tobiáška, mazlila se s ním u kojení a prostě jen tak byla. Dny poklidně plynuly a já načerpávala. Kdybych šla jako předtím z návštěvy do návštěvy, nebylo by to takové.

Samozřejmě že pokud bude váš porod fyziologický a budete se cítit dobře, nemusíte ležet tři týdny v nemocnici. Ale opravdu byste si měli určit jako prioritu sebe a sžívání se s vaším miminkem. Být hodně doma a procházky klidně i tři týdny úplně vynechat. A omezit návštěvy na nezbytné minimum. Protože když ostatní vstupují do našeho energetického pole, má to na nás určitý vliv. Během hojení těla po porodu by naše energetické pole mělo být co nejméně zatěžované. Takže moc doporučuji všem kamarádkám a známým oznámit předem, že budete minimálně měsíc jen doma a moc rádi je uvidíte později. Klidně jim i dejte předběžný termín návštěvy, ať se mohou těšit také. No a samozřejmě to pak můžete kdykoli změnit, uvidíte jak se budete cítit.Jediné cvičení, které doporučuji během šestinedělí absolvovat, je posilování svalů pánevního dna. Můžete je posilovat i v leže a začínáme zhruba třetí den po porodu třikrát denně pět stažení a uvolnění. Cvičí se tak, jako kdybyste chtěli přerušit proud moči. V žádném případě to ale necvičte během močení, je tady potom velké riziko infekce močových cest. Po stažení je důležité uvolnění pánevního dna. To znamená, že povolíte bříško, jako kdybyste chtěli uvolnit střevní plyny. Po stažení musí vždy následovat uvolnění pánevního dna. U cvičení nespěchejte a provádějte je pomalu a důkladně. Každý cvik důkladně prodýchejte. Po prvním týdnu zvyšujeme frekvenci cvičení na deset stažení a uvolnění pětkrát denně. Zpočátku se vám to může zdát hodně, ale věřte, že když toto cvičení pravidelně začleníte do všedních dní, brzy nad tím už ani nebudete přemýšlet a stane se přirozenou součástí vaší rutiny. Prospíváte tím vašemu tělu a to je moc důležité, protože po tom velkém výkonu si to opravdu zaslouží. Na konci šestinedělí absolvujete lékařskou prohlídku, kde lékař v zrcadlech zkontroluje zhojení porodního poranění. Můžete se rovnou domluvit na předepsání vhodné antikoncepce, protože kojení v žádném případě antikoncepce není. Menstruace se může dostavit hned po šestinedělí, nebo i dva roky chybět. Je to velmi individuální a i když menstruovat nějaký čas nebudete, určitě na to není vhodné spoléhat.

Konec šestinedělí doporučuji zakončit rituálem zavírání kostí. Je to velmi starý rituál. Žena se nejprve vykoupe, vypeelinguje mořskou solí a potom rituálně namasíruje éterickými oleji, které napomáhají čištění. Já těmito rituály provázím a zapaluji vždy kadidlo a myrtu. Na masáž potom používám kombinaci myrhy, gerania a růže. Pokud žena utrpěla porodní trauma používám helichrysum v jojobě, protože hojí intenzivně na úrovni těla, duše i ducha. Po masáži se začne stahovat speciálními šátky celé tělo od kotníků až po hlavu. Na závěr se úvazy postupně povolují a žena tak symbolicky uzavírá celé toto období a vstupuje do období nového. Doporučuji potom koupit si hezké spodní prádlo ve kterém se budete cítit příjemně a žensky. Tento rituál se může absolvovat kdykoli od ukončení šestinedělí až do roka věku dítěte.

129 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page