top of page

Cestování s dětmi? ANO

Cestování a malé děti jsou někdy ožehavé téma. Takové, kdy se lidé dělí na dva tábory. Ten první je rezolutně proti. ,,Vždyť to dítě z toho nic nemá. Zbytečně vyhodíte peníze oknem. A co když onemocní? Co pak budete dělat?”

No a ten druhý, kdy se někteří novorozenci ocitnou už během šestinedělí v šátku v některé exotické destinaci a tropickém horku.

Osobně se nacházím někde uprostřed mezi těmito dvěma extrémy.

Moje nejstarší děti se narodily v létě a to jsem nikdy na větší cesty neodjížděla. Stojím si za tím, že první týdny po porodu potřebuje žena i děťátko čas a prostor na novou životní etapu. Nemluvě o prostoru pro zotavení těla i duše, viz. Článek šestinedělí, zapomenutá svátost.

Zato rok poté už ale nebyl důvod setrvávat doma a tak jsem vždy vyrazila na dovolenou, i když byly moje děti teprve v raném batolecím věku. Zpravidla jsem dávala přednost evropským destinacím, až na jednu výjimku.Adam byl s námi poprvé v Chorvatsku autem a noční cesta byla naprosto v pohodě, téměř celou ji prospal. Vyrazili jsme koncem května. Počasí tak bylo příjemné a byla to jedna z nejhezčích dovolených. Ubytováni jsme byli v apartmánu, na obědy jsme chodili do blízké restaurace a na večeři zůstávali kvůli režimu v domě a odpočívali na terase v čase, kdy malý spinkal.

Nečekali jsme žádné adrenalinové zážitky, Adámkovo režim byl pro nás prioritou.

Proto jsme z dovolené odjížděli odpočatí a v pohodě.Za pár týdnů jsem ho vzala letadlem do Anglie za sestrou na dva týdny. Tady to už bylo trochu náročnější. Nákupy a více výletů, navíc mi onemocněl. Ale zdravotní péče v U.K. byla nakonec mnohem efektivnější, než u nás. Během jediné návštěvy ho prohlídli od hlavy až k patě, zdravotní sestra  mu zjistila zánět středního ucha a napsali nám obratem léky, které do dvou dnů zabraly.


To u nás jsem vždy musela absolvovat cestu k obvodní lékařce a potom ještě s doporučením ke specialistovi na ORL, aby se mu vůbec někdo podíval do ucha. Takže za nás skvělá zkušenost se zdravotní péčí v Anglii.

V necelých dvou letech jsme vyrazili do Egypta. Malý letěl v tomhle věku jen za pět set korun za vízum, takže jsme zaplatili zájezd jen za nás s manželem a protože měl ještě tehdy k jídlu skleničky, nemuseli jsme se strachovat z možné střevní infekce. Vyrazili jsme už koncem dubna, takže opět příjemné klima i minimum nemocí (po létě kdy jsou vysoké teploty je riziko nákazy v těchto destinacích podstatně vyšší).

Takže za nás i taková destinace je fajn, pokud sem neletíte v sezóně do tropických teplot, to s malými dětmi opravdu nedoporučuji. Kojenci i batolata mají nezralé termoregulační centrum takže se mohou rychle přehřát, i podchladit.

Celkově dovolená s jedním dítětem byla vždy super, protože jsme se s manželem mohli i vystřídat v hlídání a třeba si i chvilku o samotě zaplavat.Vyrazit na dovču se dvěma malými dětmi, to už je trochu jiná káva.


Ellu jsme vzali autem do Severní Itálie v jedenácti měsících v polovině června. Cestou jsme měli autonehodu, po příjezdu nám onemocněla a týden měla horečky. Zdravotní péče byla ale opět perfektní a druhý týden dovolené už byl bez problémů. Za další rok jsme vyrazili na řecký Rhodos. Naše holčička měla tou dobou takové náročné období, první tři dny pobytu byla mrzutá. Potom se aklimatizovala a už to bylo mnohem lepší. I když to byl all inclusive pobyt, odjížděli jsme trochu vyčerpaní, protože nám naše dvouletá cácorka neposeděla ani na chvilku. Pamatuji si, jak jsme vždy sprintovali ke švédským stolům, abychom se stihli najíst, než se malá rozhodne opustit jídelní židličku a zmizet v davu.Pro partnery je taková dovolená s malými dětmi náročnější, takže je dobré dopředu počítat s tím, že relaxu si pravděpodobně ani jeden moc neužijete.

Tady je velmi důležité si zhodnotit, proč vlastně na dovolenou vyrážíte. Je to relax na pláži s drinkem v ruce? Tak to opravdu raději lepší být doma a počkat až děti povyrostou. Takovou dovču si fakt užijete až tak kolem čtyř let věku dítěte.🤷‍♀️


Na druhou stranu, pro mě je cestování důležitou součástí, mám ráda změnu a nadhled, který s tím pro mě přichází.


A navíc žiju tady a teď. Kdybych čekala až děti vyrostou, posledních deset let bych nikam nejela. A to by byla velká škoda.Těch společných zážitků, o které bychom jinak přišli.


Jasně, že se těším i na to, až zase jednou budu ležet na lehátku s drinkem v ruce. Ale zatím si užívám dovolené s dětmi, i když pobíhám po pláži více, než ležím.


Proto jsem i ve vztahu s druhým manželem vyrazila na dovču hned první společné léto. Sice tehdy jen po Čechách, protože nám tehdejší rodinný rozpočet víc nedovolil, ale bylo to super. Vyrazili jsme do Dvoru Králové a do Prahy na týden. Tři malé děti ve věku tři, pět a šest let. A střevní viróza na cestu zpátky, která nás skolila postupně všechny. Úplně si vybavuji, jak se Adámek zničehonic pozvracel u kasy v Obchodním domě IKEA🤦‍♀️

A jak jsme odpadli sotva jsme vynosili kufry.

Další rok jsme si sice dali pauzu a jeli jen ve dvou na svatební cestu, ale s Tobiáškem už jsme jeli k moři zase všichni, i s mým exmanželem. Máme totiž to štěstí, že máme harmonické vztahy i po rozvodu a oba chlapi si spolu dobře rozumí. Takže jsme vlastně taková rozšířená, i když netradiční rodina.

Tři dospělý na čtyři děti bylo dost v pohodě a musím říct, že to jarní miminko je na dovču v létě super. Tobimu byly začátkem léta čtyři měsíce a to bylo tak akorát. Měli jsme za sebou dávno šestinedělí i první očkování a také zaběhnutý režim. Ten jsem všem dětem vždy dodržovala, bez ohledu na aktuální destinaci, nebo výlet.

No a protože Tobimu tou dobou skončily i baby koliky, byla to naprosto pohodová dovolená. Plně jsem kojila, takže jsem pro něj nemusela řešit jídlo ani pitný režim, spinkal v korbičce od kočárku, v šátku a se mnou v posteli.Zvolili jsme opět známou destinaci v Severní Itálii v Lido de Altanea u Caorle. Baby friendly apartmány kousek od moře se nám už několikrát osvědčily, navíc jsem se nechtěla vystavovat žádnému stresu navíc. Věděla jsem, kde dobře nakoupím, kde je lékárna i zdravotní středisko.

I to je důvod proč sem vyrážíme i letos. Prostě jistota. Malé děti vnáší do dovolené i tak dost chaosu a nepředvídatelnosti a vyloženě adrenalinový tip taky nejsem.


No a letos jsme se ještě rozhodli poprvé zkusit na týden Rakouské Alpy u jezera Waldsasse. Vyrážíme na doporučení a moc se těšíme. Bude to zase trochu jiná dovča, než moře. S Tobim bude letos asi jednodušší podnikat tůry po horách, ale přiznám se, že jsem se nakonec nechtěla vzdát ani moře. Zážitky jsou pro děti moc důležité a rodinu stmelující.


Jsem toho názoru, že v konečném důsledku je asi jedno kam vyrazíte, protože krásný zážitky si dovezete i z chaloupky u lesa. Takovou jsme si vloni půjčili od kamaráda nedaleko od nás, jen v Nejdku. Byli jsme tam čtyři dny a fakt krásný zážitek pro nás všechny.


Takže moc doporučuji, jestli máte fajn přátele, větší rodinu a omezený rozpočet jako my vloni, udělejte výměnu a aspoň na pár dní dopřejte dětem nevšední zážitky. Moc důležité.


No a na závěr opět shrnu praktické desatero doporučení pro cestování s malými dětmi:


1. Jakkoli jsem zastánce cestování s malými dětmi, první tři měsíce po porodu doporučuji spíš zůstat doma. Sžívání se s miminkem, hojení ženy po porodu a období baby kolik nejsou na cesty úplně ideální. Nemluvě o očkování, minimálně první hexavakcínu doporučuji před cestou absolvovat. Pro jistotu.


2. Mám osvědčené převážně evropské destinace, a v kojeneckém a raně batolecím věku doporučuji i tato místa spíše mimo sezónu, kdy nejsou extrémně horké teploty. Navíc ušetříte.


3. Chcete-li vyrazit do exotičtější destinace, poraďte se s ošetřujícím lékařem o doporučeném očkování. I tady volte období co nejpříznivějšího klimatu pro vaše děťátko.


4. Kojení je při cestování velkou výhodou v každém věku. Posiluje imunitu a pokud dítě onemocní, máte jistotu pitného režimu i jídla, které nebude odmítat. Nemluvě o rychlejší rekonvalescenci.


5. Režim vašeho dítěte by měl být svatý i během dovolené. Kdekoli. Smiřte se s tím, že budete trávit více večerů na hotelovém balkonu, nebo apartmánové terase, než ve městě. Alespoň první tři roky dopřejte dětem večerní ukládání v obvyklý čas a klid na spánek. Jinak může být mrzuté i oslabené. Dovču si tak neužijete vy ani vaše děťátko. A to nechcete.


6. Pokud se rozhodnete cestovat přes cestovní kancelář, Z vlastní zkušenosti doporučuji raději ty zahraniční. Mám opravdu dobrou zkušenost s německými cestovními kanceláři a odlet z Mnichova nám nedělal problém. A úplně nejlepší je využít služeb  cestovních kanceláří v dané lokalitě. Větším rodinám, jako jsme my doporučuji bukovat dovolenou raději s velkým předstihem. Letošní dovolenou v Rakousku jsme rezervovali přes booking už začátkem října a druhý  týden v dané lokalitě byly všechny cenově dostupnější apartmány obsazené. A i u cestovních kanceláří se vám pro zájezdy s malými dětmi obvykle vyplatí spíš first minute.


7. Velmi kladné zkušenosti máme přes airbnb. Můžete například vyměnit vlastní nemovitost k pronájmu za pobyt v jiné na oplátku, nebo si rezervujete i bez výměny. Výhodou je nižší cena a většinou i osobnější přístup.


8. Přes poledne se pobytu na slunci vyhněte, ať už máte děti v jakémkoli věku. My vždy vyrážíme k vodě brzy ráno, po jedenácté jdeme na oběd a potom držíme siestu. V Itálii jsou tou dobou dokonce zavřené bazény a obchody. Siesta se tam drží až do 15:30h. I pro starší děti je odpolední odpočinek prospěšný, aspoň večer můžete vyrazit ven a neřešit brzkou večerku.


9. Mažte děti přírodními přípravky proti slunci, my používáme ty od @biorganica.cz. Také jim dávejte klobouky a kšiltovky proti slunci, u moře i v horách. A na pitný režim myslete dvakrát více, protože malé děti často nepociťují žízeň a snadno dochází k dehydrataci. Navíc jim změna prostředí rozptýlí pozornost. Takže je to na nás.


10. Nepozapomeňte na cestovní pojištění a kvalitní lékárničku s sebou.


Obsah cestovní lékárničky:

Teploměr

Léky proti teplotě (já balím vždy paralen a nurofen protože se dají kombinovat, a to jak ve formě čípků, tak sirupu/tablet

Kapky do nosu (otrivin, olynth)

Sirup proti kašli (beru s sebou stoptussin i mucosolvan, nebo aspoň jitrocelový sirup)

Vincentka nebo mořská Voda do nosu (já používám Quix pro celou rodinu)

Menším dětem které ještě sami nesmrkají také odsávačku na hleny

Léky proti průjmu (smecta)

Čípky proti zvracení (Torecan - u starších dětí)

Kinedrill na dlouhé cesty autem/autobusem

Otobacid nebo otipax kapky (na předpis, u dětí s opakujícími se infekty uší)

Případně homeopatika která užíváte

Krémy na opruzeniny

Panthenol ve spreji

Dezinfekce, náplasti

Sterilní čtverce a obinadla

Repelent raději kupujte v místní lokalitě dovolené, bývají účinnější.

Fenistil gel, případně fenistil kapky

Krém proti plísním (například canesten)

Bepanten

Z aromaterapie esenci levandule (výborná neředěná na hmyzí bodnutí, v rozprašovači nebo ředěná v oleji i jako repelent)

Citrón (má baktericidní a viricidní účinky, kapku této esence kapu do vody na lačno všem členům rodiny v případě návštěvy exotických destinací, například v Egyptě jako prevenci střevních potíží.)

Ravintsara (oplaskává sliznice a rozpouští hleny, umožňuje volně dýchat při rýmě, navíc má baktericidní a viricidní účinky)

Tak to by bylo k dnešnímu cestovnímu speciálu vše

Přeji všem krásné léto a pohodové dovolené62 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page