top of page

Mezinárodní den porodních asistentek

Dnes je mezinárodní den porodních asistentek


Již patnáct let se aktivně věnuji profesi porodní asistence, a to jak v systému (v porodnici), tak i v komunitní péči. Od roku 2008 se věnuji předporodní přípravě, od roku 2015 také laktačnímu poradenství.

Porodní asistentka je odborník který se vzdělává ve svém oboru několik let a absolvuje také odbornou praxi v péči o matku a dítě. Já začínala svou praxi před lety na jednotce intenzivní péče o novorozence, kde jsem v laktačním poradenství získala více vědomostí, než lze získat na několikadenním certifikovaném kurzu jakékoliv české organizace, jež laktační poradce vzdělává. Dnes může v naší zemi poskytovat laktační poradenství každý kdo si jednorázový kurz udělá a má zkušenost s vlastním kojením. A to myslím není vždy úplně dobře.


Za mě jsou to především porodní asistentky, které by měly poskytovat předporodní přípravu a další služby v oblasti péče o matku a dítě.


Deset let práce na porodním sále mě naučily mnohé o fyziologii i patologii porodního procesu a osm let v komunitní péči o potřebách šestinedělky a její rodiny. Proto jsem vloni napsala a vydala knihu pro ženy s názvem Zdraví ženy. Není určená jen těhotným ženám a čerstvým maminkám, ale všem ženám napříč generacemi. Knihu jsem proložila mnoha příběhy z vlastního života i praxe. Jako maminka čtyř dětí jsem sdílela i některé své porodní příběhy, ale nejen to. Těhotenství, porod a kojení je totiž jen jeden úsek v pestrém životě ženy. Zažíváme v něm i další milníky, jako je první a poslední menstruace a mnohá další. Péče o zdraví ženy byla odnepaměti doménou porodních bab, a tak já svou profesi vnímám. Proto jsem po letech rozšířila svou praxi na péči o ženy v každém věku. A tak poskytuji kromě jiného holistické aromaterapeutické masáže s bylinkovou napářkou. V současné době vnímám péči o ženu v systému velmi omezenou právě o celostní přístup. I proto jsem se ve vlastní praxi i na základě vlastních zkušeností rozhodla jít více do hloubky.


Dnes mě navštěvují ženy s gynekologickými potížemi, ale i zdravé ženy které se připravují na těhotenství. Také v období menopauzy, když chtějí podpořit své zdraví přírodní cestou (bylinky, aromaterapie).


Aktuálně nejoblíbenější jsou právě holistické masáže, těhotenské aromaterapeutické masáže a poporodní pečující rituál.

A asi nejznámější službou je laktační poradenství, které bývá zapotřebí nejčastěji v prvních týdnech po narození miminka.


Závěrem bych ráda ještě zmínila služby pro ženy, které o miminko z jakýchkoli důvodů přišly. Ať už se jedná o umělé přerušení těhotenství, spontánní potrat nebo perinatální ztrátu, nikdy by na toto žena neměla být sama. Již mnoho let provázím ženy tímto nelehkým obdobím, protože i to patří k práci porodní báby. Život i stín zrození je našim posláním.


Ať už se rozhodnete využít jakékoliv služby, chtějte vždy to nejlepší pro vás a vaše děťátko. Tahle investice se vám mnohokrát vrátí. A já vám ze srdce přeji, ať je pro vás každé období života ženy sebevědomě prožité a s láskou opečované.


S láskou

Tereza


65 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page