top of page

Nové výzvy

Karanténa přináší pro naše partnerské vztahy nové výzvy.

Být doma s početnou rodinou a partnerem, když ani jeden nemůžeme do práce, to zpočátku u nás bylo hodně náročné. Zejména na organizaci manželova práce z domova, učení našich dětí, kdy jsem se zpočátku neobešla bez jeho technické podpory a také provozu domácnosti.

První dva týdny jsme čelili mnoha konfliktům, které doma normálně neřešíme.

Ale musím říct, že teď už jsme doma docela sehraní a hádky už jsou jen výjimečné. A tak mě napadlo, že s vámi tady posdílím, co vše nám pomáhá zvládnout lépe tuhle náročnou situaci🧡 • I doma plánujeme čas spolu a bez sebe. Jakmile je to možné, oddělíme se na odpočinek. Když jde po obědě Tobi spinkat, já jdu s ním, Lukáš většinou pracuje a starší děti po výuce odpočívají. Na odpolední zdravotní vycházku ho pak vezme většinou také jen jeden z nás.


 • Když jeden z nás potřebuje v určitý čas pracovat, řekne to předem a ten druhý mu to umožní. Lukášovo home-office na další den řešíme už večer předem, přesně si dohodneme od kolika hodin pracuje a do kdy, vymezíme si čas i na společný oběd, nebo kávu.


 • Školu dětí zpravidla mám na starost já, ale jednou týdně mě vystřídá. Já v tom čase buď pracuji on-line, nebo vyrazím na velký rodinný nákup.


 • Snažíme se snídat společně a už ráno se vzájemně dobře naladit. Když máme s dětmi přestávku na učení, Lukáš si udělá chvíli volna z kanceláře a dáváme si spolu krátké rande na balkóně, nebo v obýváku na společnou kávu. Na tyhle chvilky se už oba těšíme předem.


 • Hezky se doma každý den oblečeme a motivujeme k tomu i naše děti.


 • Nevyhledáváme negativní zprávy.


 • Pokud možno věnujeme pozornost pozitivním zprávám.


 • Když se jeden z nás necítí dobře, druhý ho zastoupí.


 • Protože na některých projektech pracujeme společně, domlouváme i naši spolupráci předem a vytyčené termíny oba dodržujeme. Časově jsme však flexibilní. Když jeden z nás potřebuje řešit jinou práci, vycházíme si vstříc.


 • Hezky se oslovujeme a jednáme se sebou, jako sami se sebou.


 • Poděkujeme si, když nám jeden prokáže laskavost. Nebereme to jako samozřejmost.


 • Když vyřešíme případný konflikt, snažíme se v klidu vysvětlit své emoce, mít pro sebe navzájem pochopení a omluvíme se. (Teda vždycky ne hned, ale i dodatečně se to počítá :-)).


 • Pokud se stane, že jsou konfliktu přítomné naše děti (čemuž se v průběhu karantény opravdu nejde vždy stoprocentně vyvarovat), snažíme se co nejrychleji usmířit tak, aby děti také proces usmíření zaznamenali. Vždy s nimi potom o situaci promluvíme, vysvětlíme jim, proč ke konfliktu došlo i jak ho řešíme. Ujistíme je o naší lásce i nutnosti komunikace a že je přirozené ve vztazích konflikty řešit.


 • Konfliktům předcházíme, jak je to jen možné. Já třeba vyklidím pole, když cítím, že už nejsem v nějaké situaci o.k. Pomáhá mi krátká vycházka, běh v přírodě i chvilka samoty v ložnici.


 • Když teď nemůžeme na večeře a do čajovny, vytváříme si podobnou atmosféru alespoň u nás doma🕯 Aspoň jednou týdně si uděláme večeři při svíčkách a nějaký společný večer, pustíme si hezký film a společně odpočíváme. Pokud jeden z nás nemá náladu a potřebuje být sám, respektujeme to a vynahradíme si to později.


 • O víkendu spolu vyrážíme do přírody, jak je to jen trochu možné.


 • Vytváříme si další projekty, na které se můžeme společně těšit. Teď zrovna zvelebujeme naši zahrádku a užíváme si rodinný čas.


 • Snažíme se hledat i na současné situaci pozitiva. Například více společného rodinného času, za který jsme vděční.


 • Hlídáme si každý své zdroje. Ani jeden nejsme zodpovědní za zdroje toho druhého. Každý z nás má jinou potřebu spánku, odpočinku, samoty a dalších zdrojů. Oba se snažíme maximálně zajistit ty své tak, abychom tu mohli být maximálně pro rodinu i jeden pro druhého.


Většina výše uvedených zásad funguje i mimo karanténu. Nutno říci, že jsme v tomto ušli společně kus cesty. Na začátku našeho vztahu bych takový odstavec dala dohromady jen stěží. Hodně nám pomohl čas, také krize, které už jsme společně překonali a především osobní rozvoj nás obou.

Samozřejmě jsou u nás horší a lepší dny. Určitě máme ještě rezervy, na kterých je třeba zapracovat. Ale snažíme se a taky už pár let na komunikaci pracujeme. Myslím, že ta práce na sobě a vztahu nikdy nekončí.

Vždy budeme čelit novým výzvám, teď je to karanténa, za pár let to bude zase něco jiného. Změna je jediná jistá :-). Neustále se měníme a vyvíjíme a s námi i náš vztah. Tak ať je nám v něm všem co nejlépe.

67 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page