Antikoncepce pro moderní ženu

Poslední týdny mi chodilo mnoho dotazů právě na toto téma. Jak se chránit po porodu? Co když vám nedělá dobře hormonální antikoncepce, ale další miminko si teď nemůžete dovolit? Jak na antikoncepci po čtyřicítce? A funguje vůbec přirozená antikoncepce?


Ufff! Univerzální návod pro každého neexistuje, a tak jsem se rozhodla napsat na toto téma celý článek, abyste se mohly zorientovat a vybrat si variantu, která pro vás bude aktuálně nejschůdnější


Důležité je si uvědomit, že v každém věku potřebujeme zohlednit více aspektů, než se rozhodneme. A tak vám nejprve poskytnu trochu obecnější informace ke každé metodě a na závěr vypíšu, jak to vidím já a svou osobní zkušenost pro inspiraci. Tak, jdeme na to!Bariérová antikoncepce


Jednou z nejčastěji používaných metod bariérové antikoncepce je prezervativ.

Poskytuje ochranu před přenosem některých pohlavních chorob, avšak není úplně nepropustný. Dnes už je prokázáno, že 100% nechrání před virovou nákazou (včetně viru HIV). Přenos pohlavních chorob však výrazně snižuje. Také antikoncepční účinek není úplně 100%, uvádí se však jen 1% selhání, pokud nedojde k chybě při manipulaci, při nasazení.


Proto je velmi důležité dbát správných zásad používání:


 • ️Používat vždy jen jeden kondom během jednoho pohlavního styku, není možné jej užívat opakovaně.

 • ️Vždy se ujistěte, že kondom není prošlý a obal kondomu nebyl porušený.

 • ️Natahujte kondom vždy až ke kořenu penisu, pozor na případné poškození při manipulaci, například poškrábání nehty.

 • ️Kondom sundejte bezprostředně po ejakulaci.

 • ️Použitý kondom nikdy znovu nepoužívejte a po vyhození si pečlivě umyjte ruce.

 • ️Stejně tak se vyhněte po sexu s kondomem další nechráněné souloži.


 • ️Ideální je spolu s kondomem použít také lubrikační gel na zvlhčení, ideálně s obsahem spermicidních látek, čímž se zvyšuje účinnost bariérové antikoncepce.

 • Kondom je vhodný jak pro mladé páry, pro nové známosti a také u žen, které trpí na časté vaginální infekty. Také ho doporučuji ženám v období rekonvalescence po prodělaném zánětu, nebo jako prevenci infekce před plánovanými gynekologickými zákroky. U párů, které si opravdu nemohou dovolit těhotenství ho doporučuji kombinovat raději ještě s metodou přerušované soulože.

Přerušovaná soulož

Pohlavní styk, kdy muž ejakuluje mimo genitál partnerky. Spolehlivost samotné této metody je poměrně nízká, navíc tato metoda nechrání před přenosem pohlavních onemocnění. Doporučuji ji tedy párům, kteří případné neočekávané těhotenství uvítají.

Pesar

Další a u nás měně frekventovanou bariérovou metodou, je použití pesaru. Pesar je silikonový klobouček, který se vkládá do pochvy za poševní vchod, před čípek. Brání tedy průniku spermií do dělohy. Může se zavést i několik hodin před pohlavním stykem, takže nenarušuje spontánnost sexu. Celkem může být zavedený až 48 hodin. Vyrábí se z lékařského silikonu a je zcela bezpečný, nezpůsobuje alergie ani nevysušuje poševní sliznici.

Účinnost pesaru je poměrně vysoká, pokud je zavedený správně. V prvních třech měsících užívání proto ženám doporučuji ještě další antikoncepční metody, například kondom.

Také je vhodné doplnit pesar spermicidním gelem, který zvyšuje účinnost z 96% na 98%.

Jeden pesar se používá obvykle rok až dva v závislosti na frekvenci použití, obvyklá cena je od 1200 do 1600 Kč.

Pesar je možné užívat dlouhodobě, nedoporučuji ho však ženám v období menstruace a šestinedělí a také u žen se silným poklesem pánevního dna a vrozených vývojových vad genitálií.

Vzhledem k tomu, že u nás je užívání pesaru zatím méně frekventované, přidávám několik doporučení pro jeho užívání:

 • ️Najděte si vhodnou velikost.


 • ️Dopřejte si dostatek času na nasazení, trénujte nejprve v klidu a pohodlí.

 • ️ Při nasazení lubrikujte.

 • ️Během tréninku se chraňte ještě jiným způsobem.

 • ️Nasaďte pesar s dostatečným předstihem před pohlavním stykem.

 • ️Po sexu vyjměte pesar nejdříve po šesti hodinách (spermie přežijí v kyselém PH pochvy jen šest hodin, v děložním hlenu přežijí mnohem déle, ale tam se při správném použití pesaru nedostanou).

 • ️Pro vyšší účinek kombinujte se spermicidy.

 • ️Po použití pesar důkladně omyjte, jemně osušte a před použitím sterilizujte (například vroucí vodou, párou v mikrovlnné troubě - podobně jako menstruační kalíšek a skladujte v suchu v čisté nádobě).

Hormonální antikoncepce - HAK


Pod hormonální antikoncepci patří celá řada preparátů, začnu tedy od nejfrekventovanější v užívání.


Kombinovaná hormonální antikoncepce


Jedná se o pilulku s obsahem estrogenů i gestagenů. Mohou se také užívat hormonální náplasti, tady odpadá nutnost denního užívání. Nově je na trhu také vaginální kroužek, který se na tři týdny vloží do pochvy a tyto hormony uvolňuje také, vyjme se jen na jeden týden v měsíci a potom se znovu nasadí. Cenově jsou pilulky, náplasti i kroužek srovnatelné, vyjdou cca od 300 Kč do 500 Kč za měsíc. Všechny tyto produkty fungují na základě tří principů. Nejprve hormony zablokují ovulaci, vajíčko se tedy neuvolňuje a spermie je tak nemohou oplodnit.

Dále hormony zahušťují hlen děložního čípku a tak je pro spermie mnohem obtížnější proniknout do dělohy. A do třetice se výrazně ztenčuje děložní sliznice, takže by se teoreticky oplodněné vajíčko ani nemohlo uchytit. Navíc se tak výrazně snižuje měsíční krvácení ženy. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že se ve skutečnosti jedná o tzv. pseudomenstruaci. Tedy vlastní činnost vaječníků je v případě užívání hormonální antikoncepce vyřazena z provozu a tělo ženy nejen, že nevyrábí vajíčka, ale také ve skutečnosti nemenstruuje. Krvácení probíhá pouze díky poklesu hormonů (jde o tzv. krvácení z hormonálního spádu). To je dáno tím, že se čtyři dny v měsíci užívají tabletky bez obsahu hormonů (v balení bývají zpravidla barevně odlišeny).


U zdravých žen jsou zdravotní rizika minimální, nedoporučuji však tuto antikoncepční metodu u kuřaček, u žen s onemocněním jater, při vysokém krevním tlaku a při tromboembolickém onemocnění, nebo úmrtí na cévní mozkovou příhodu v rodinné anamnéze.

Může se užívat v jakémkoli věku, ale obecně se již začíná ustupovat od nasazení pilulek v mladém věku